KOÇKAN İnşaat, 1982 yılında Çaycuma’da kuruldu. İki kurucusu da inşaat mühendisidir. Kuruluşundan bu yana geçen 30’a yakın  yıl içerisinde, inşaat ve farklı sektörlere verdiği hizmetle gerek kamu, gerekse özel sektörde, gerek yerelde, gerekse yurt çapında saygın ve güvenilir bir firma olarak yerini aldı.

Büyümesini istikrarlı bir biçimde sürdüren KOÇKAN, her yeni proje ile birlikte teknik yeterlilik ve kapasitesini de artırdı. Bu süreçte kaliteden ve güvenlikten taviz vermedi.

KOÇKAN İnşaat, kurulduğu 1982 yılından beri, Türkiye’nin dört bir yanında sayısız projeyi başarı ile tamamlamıştır. Zonguldak ve çevresi başta olmak üzere, ülkemizin çeşitli köşelerinde havaalanı, karayolu, konut, endüstriyel tesis, okul, hastane projeleri gerçekleştirmiştir.

KOÇKAN geniş deneyim alanında, çok yönlülüğünü verimlilik ve kalite anlayışıyla birleştirerek, çalışmalarını sürdürmektedir.

KOÇKAN İnşaat'ın hizmet yelpazesi zaman içinde gruba bağlı şirketlerin çalışmalarıyla da desteklenmiştir. Faaliyet  sürecinde aynı sektör içerisindeki diğer yan hizmetlerin sağlanması amacıyla;

1991’de, yapı ve tesisat malzemeleri pazarlayan KOÇKAN YAPI,

1993’te, Batı Karadeniz Bölgesine Bilişim hizmetleri ve malzemeleri pazarlayan KOÇKAN BİLGİSAYAR,

1996’da, Hazır Beton üretip satan MİX HAZIR BETON gibi şirketler kurulmuştur.

1999’da, KOÇKAN Beton parke ve çevre elemanları üreten Modern tesisler kurmuştur

KOÇKAN adı, Çaycuma ve Zonguldak’ta bir çok ilki gerçekleştirmekle eş anlamlıdır.

KOÇKAN, Çaycuma’nın ilk limited şirketidir.

KOÇKAN, Çaycuma’da akraba olmayan iki kişinin kurduğu, ilk şirkettir.

KOÇKAN, Çaycuma’nın, Çaycuma ve Zonguldak dışında ilk iş yapan inşaat firmasıdır.

KOÇKAN, Personel Computer’i Zonguldak’ta ilk kullanan inşaat firmasıdır.

KOÇKAN, SSK Genel Müdürlüğü başta olmak üzere resmi kurumlara Bilgisayarla hesap ve hakediş yapan ilk firmadır.

KOÇKAN İNŞAAT, ÇAYCUMA’da KORUDÜZÜ EVLERİ’ni çevre düzenlemesi ile birlikte ilk Modern Yerleşim yeri olarak 1994 te yapmıştır.

Çaycuma’nın “ilk”i ve hala “tek” olan modern iş merkezini KOÇKAN&ZEREN adıyla 1994’te bitirmiştir.

KOÇKAN BİLGİSAYAR, Batı Karadeniz Bölgesinin ilk Bilişim firmasıdır.

KOÇKAN BİLGİSAYAR, Türkiye’nin ilk İnternet Servis Sağlayıcılığı hizmeti veren firmalarından olup, Mart 1998’den itibaren Çaycuma’da ilk ve tek internet servis sağlayıcılığı hizmeti vermiştir. Aynı tarihte bölgenin ilk ”internetkafe” sini açmıştır.

Mix Beton, bölgenin ilk “hazır beton” firmasıdır.

Gerçekleştirilen faaliyetlerin her aşamasında sürekli takip ve denetim, KOÇKAN’ın çevre, sağlık ve güvenlik konularındaki değişmez politikasında da kendisini göstermektedir. Tüm çalışmalarını uluslararası kalite, çevre ve güvenlik ilkelerine göre sürdüren KOÇKAN, birçok ödül almıştır.

KOÇKAN ayrıca Nato Güvenlik Belgesi sahibidir.